Etikete göre gösterilenler kısırlık neden olur

Pazartesi, 23 Temmuz 2018 08:30

Kısırlığa Neden Olan Meslek Grupları

Sizin ve eşinizin gebe kalması beklenenden uzun sürüyorsa ve yaptığınız çalışma türüne bağlı olabileceğini düşünüyorsanız, uzmanınızla görüşün. Gebe kalma yeteneğiniz ile ilgili olası riskler konusunda size tavsiyede bulunabilir. İşte meslek ve doğurganlık hakkında en sık sorulan soruların bazılarına cevaplar.

Sıcak Bir Ortamda Çalışmak Doğurganlığı Etkiler Mi?

Evet. Testisleriniz vücut sıcaklığından birkaç derece daha serin olduklarında en iyi spermi üretirler. Bu yüzden kasıklarının altına takılıyorlar. Fırın veya dökümhane gibi sıcak bir ortamda çalışmak, testislerin sıcaklığını sperm üretiminize zarar verecek kadar artırabilir. Daha az sperm üretebilir ve yaptığınız sperm daha sağlıksız olabilir. Uzun süre oturmak ve kısırlık ilişkisi ise şöyle; testisleriniz aşırı derecede ısınıyor olabilir. Yani bütün gün bir masada oturuyorsanız, sperminizin kalitesinin etkilenmesi muhtemeldir. Bununla birlikte, araştırma doğurganlık üzerindeki etkinin küçük olduğunu göstermektedir. Taksi şoförlerini bu konuda araştırmaya tabi tutan bir çalışma, otomobil titreşimlerinin doğurganlık sorunlarına katkıda bulunabileceğini göstermektedir. Kucağınızdaki bir dizüstü bilgisayar ile oturmak, yastıklı bir tepside olsa bile, testislerin sıcaklığını da önemli ölçüde artırabilir. Mümkünse, dizüstü bilgisayarı bir masada kullanın.
kısırlığa neden olan meslek 2

Kimyasallarla Çalışmak Kısırlığa Yol Açar Mı?

Sperm sağlığını ve kalitesini etkileyen kimyasallar kesinlikle vardır. Tarım ilacı: Tarım ve ormancılıkta kullanılan pestisitlerin bir kısmının östrojen benzeri etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu, onların doğurganlığınızı potansiyel olarak azaltabilecekleri anlamına gelir. Çözücüler: Plastik, boya ve baskı endüstrilerinde kullanılan çözücüler ve hidrokarbonlar, erkeklerde düşük doğurganlığa bağlanmıştır. Özellikle, glikol eterleri olarak adlandırılan bir grup solventin, sağlıklı spermin oluşumunu etkilediği gösterilmiştir. Doğurganlığı bozduğu görülen glikol eter türleri şimdi sıkı bir şekilde düzenlenmiştir. Bunun yerine kullanılan eterlerin doğurganlık üzerinde etkisinin çok az etkisi vardır. Bununla birlikte, eğer 1990'ların ortasından önce glikol eterleri ile düzenli temas halinde olsaydınız, kısırlıktan kaçınmak çok zor olabilirdi. Ağır metaller: Bazı ağır metallere maruz kalmak doğurganlığı azaltabilir. Özellikle, kurşun ve kadmiyumun sperm kalitesini etkilediği ve daha düşük sperm sayısına neden olduğu gösterilmiştir. Cıva ve manganezin etkileri hakkında daha az kanıt vardır, ancak bazı çalışmalar da doğurganlık üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir.
kısırlığa neden olan meslek 3

Kategori KISIRLIK
Cuma, 20 Temmuz 2018 18:51

Bursa’da Kısırlık Tedavisi

Bursa’da güvenilir ve uzman bir ekip ile kısırlık tedavisi almak istiyorsanız öncellikle kurum kültürü ve tedavi başarı oranlarını göz önünde bulundurmalısınız. Bu zahmetli ve uzun süreçte size yol arkadaşlığı edecek başarılı bir uzman kadrodan yardım almak öncelikli kriteriniz olmalı.

Kısırlık Neden Oluşur?

Çiftlerin yüzde 15'i kısırdır. Bu, bir yıl veya daha uzun bir süre boyunca sık sık korunmasız cinsel ilişkiye girmiş olsalar bile bir çocuğu tasavvur edemeyecekleri anlamına gelir. Bu çiftlerin yarısına kadar, erkek infertilitesi rol oynar. Erkek kısırlığı, sperm üretimini, anormal sperm fonksiyonunu veya spermin verilmesini engelleyen tıkanıklıklardan kaynaklanır. Hastalıklar, yaralanmalar, kronik sağlık sorunları, yaşam tarzı seçimleri ve diğer faktörler erkek infertilitesine neden olarak rol oynayabilir. Çocuk sahibi olamama, stresli ve sinir bozucu olabilir, ancak birkaç erkek infertilite tedavisi mevcuttur. Bu tedavi süreci sabır gerektirir ve çiftlerin birbirlerine verdikleri destek başarı oranında en önemli kriterdir.
bursa kısırlık 1

Kısırlık Tedavisi Süreci İle Bilinmesi Gerekenler

Kısırlık ile baş etmek zor olabilir. Bu bilinmeyen bir konu - ne kadar süreceğini veya sonucun ne olacağını tahmin edemezsiniz. Bir çiftin duygusal yükü büyüktür ve başa çıkma planları yardımcı olabilir. Bu süreçte tedavi programınıza dahil etmeniz gereken konular vardır. Duygusal karışıklık için planlama: Limitleri ayarlayın. Siz ve eşiniz için ne kadar ve ne tür prosedürlerin duygusal ve finansal olarak kabul edilebilir olduğuna karar verin ve nihai limiti belirleyin. Doğurganlık tedavileri pahalı olabilir ve çoğu zaman sigorta kapsamında değildir. Başarılı bir hamilelik genellikle tekrarlanan girişimlere bağlıdır. Bazı çiftler, duygusal ve finansal olarak boşalana kadar doğurganlık prosedürleriyle devam ettikleri tedaviye odaklanırlar.

Tedavi sırasında duygusal stresi yönetme

Stres azaltma teknikleri; Örnekler arasında yoga, meditasyon ve masaj terapisi sayılabilir.
bursa kısırlık 3

Danışmanlık yapmayı düşünün. Gevşeme eğitimi ve stres yönetimi içeren yöntemler kullanan bilişsel davranışçı terapi gibi danışmanlık, stresi azaltmaya yardımcı olabilir.

Kendini ifade et. Suçluluk ya da öfke duygularını tutmak yerine başkalarına ulaşmak en iyisidir.

Sevdiklerinizle iletişim halinde kalın. Ortağınız, aileniz ve arkadaşlarınızla konuşmak yardımcı olabilir.

 

Kategori KISIRLIK
Cuma, 06 Temmuz 2018 09:59

Kısırlık Tedavisi

Günümüzde kısırlık ile ilgili çok gelişmiş kısırlık tedavileri mevcuttur. Bunlar ameliyat, çeşitli üreme teknikleri ve gelişmiş tekniklerdir. Eğer tüm bunlar işe yaramazsa uzmanınız sizi alternatif tıbba yönlendirecektir. Kısırlık ve Alternatif tıp: Bitkiler veya besin takviyelerinin erkek fertilitesini artırmaya yardımcı olup olmadığı konusunda kanıtlar hala sınırlıdır. Bu takviyelerin hiçbiri, sperm kanalı defekti veya kromozomal bozukluk gibi infertilitenin altta yatan özel bir nedenini tedavi etmez. Bu problemler ancak uzman doktorlar tarafından uygulanabilir. Bazı takviyeler sadece bir eksikliğiniz varsa yardımcı olabilir. Sperm sayısını veya kalitesini iyileştirmek için potansiyel faydaları gösteren çalışmalar ile kısırlık tedavisine ek takviyeler şunlardır:
kısırlık tedavisi 2

Alfa-lipoik asit

Antosiyaninler

L-arginin

astakzantin

Beta karoten

biyotin

L-asetil karnitin

L-karnitin

kobalamin

Ko-enzim Q10

etilsistein

Folik asit

glutatyon

İnositol

Likopen

Magnezyum

N-asetil sistein

Pentoxifylline

Fosfodiesteraz-5 inhibitörleri

Çoklu doymamış yağ asitleri

Selenyum

A, C, D ve E Vitaminleri

Çinko

Bu tedavinin risklerini ve yararlarını gözden geçirmek için diyet takviyeleri almadan önce doktorunuzla konuşun, çünkü yüksek dozlarda (megatobler) alınan bazı takviyeler veya uzun süreler zararlı olabilir.
kısırlık tedavisi 3

Kısırlığa Sebep Olan Çevresel Sebepler

Isı, toksinler ve kimyasallar gibi bazı çevresel unsurlara aşırı maruz kalmak, sperm üretimini veya sperm fonksiyonunu azaltabilir. Belirli nedenler şunlardır: Endüstriyel kimyasallar: Benzen, toluen, ksilen, pestisitler, herbisitler, organik çözücüler, boya maddeleri ve kurşuna uzun süre maruz kalma, düşük sperm sayımlarına katkıda bulunabilir. Ağır metallere maruz kalma. Kurşun veya diğer ağır metallere maruz kalmak da kısırlığa neden olabilir. Radyasyon veya X-ışınları. Radyasyona maruz kalmak sperm üretimini azaltabilir, ancak sonuçta normale dönecektir. Yüksek dozda radyasyon ile, sperm üretimi kalıcı olarak azaltılabilir. Testislerin aşırı ısınması: Yüksek sıcaklıklar sperm üretimini ve işlevini bozar. Çalışmalar sınırlı ve sonuçsuz olsa da, sık sık sauna ya da sıcak küvet kullanımı sperm sayınızı geçici olarak bozabilir. Uzun süreler boyunca oturmak, sıkı kıyafetler giymek veya uzun süre boyunca dizüstü bilgisayar üzerinde çalışmak, skrotumdaki sıcaklığı artırabilir ve sperm üretimini azaltabilir. Sağlık, yaşam tarzı ve diğer nedenler.

Kategori KISIRLIK
Pazar, 01 Temmuz 2018 13:37

Genetiğin Kısırlığa Etkisi

Kadınlarda Kısırlığın Genetik Nedenleri: Birçok kadın genetik faktörlerden dolayı sağlıklı bir bebek geliştiremez ve sunamaz. Bazen bu kalıtsal bir kromozom anormalliğinden kaynaklanır. Diğer zamanlar, ebeveynlerden çocuğa geçtiği tek gen hatasıdır. Ayrıca, ailenizdeki diğer kadınlarda prematüre menopoz, endometriozis veya diğer faktörler nedeniyle gebe kalma sorunları yaşanırsa, aynı problemler için risk altında olabilirsiniz.

Kromozom Anormallikleri: Kromozomal anormal embriyolar annenin uterusunda düşük oranda implantasyona sahiptir ve sıklıkla düşüklere yol açar. Eğer anormal bir embriyo implantasyon yaparsa, hamilelik yine de düşük veya fiziksel problemleri, gelişimsel gecikme veya zihinsel geriliği olan bir bebeğin doğumuyla sonuçlanabilir.Birkaç çeşit kromozom anomalisi vardır:

Eksik bir kromozom parçası (silme)

Baş aşağı bir kromozom (inversiyon)

Genin DNA dizisinde bir değişiklik (mutasyon)

Çok fazla veya çok az kromozom (anöploidi)

Yanlış kromozoma bağlanan kromozom parçaları (translokasyon)
genetiğin kısırlığa etkisi 2

Genetik Kısırlığın En Yaygın Nedeni Nedir?

Translokasyon bunlardan en yaygın olanıdır. Bir translokasyon taşıyan bir ebeveyn sıklıkla normal olmasına rağmen, embriyoları çok fazla veya çok az genetik materyal alabilir ve bir düşük yapma sıklıkla sonuçlanır.Spesifik kromozom defektleri olan çiftler, in vitro fertilizasyon (IVF) yani tüp bebek tedavisi ile birlikte implantasyon öncesi genetik tanıdan (PGD) faydalanabilir. Down sendromu genellikle ileri anne yaşı ile ilişkilidir ve anöploidinin yaygın bir örneğidir. Down sendromu fazladan bir sayı-21 kromozomuna (iki yerine üç) sahip olmaktan kaynaklanır. Ayrıca trizomi 21 olarak adlandırılır. Bir çift doğurganlık problemi doğurmamış olsa da, IVF ve PGD bilinen tek-gen ailesinin öyküsü olan olgularda anne ve babanın gönül rahatlığıyla birlikte çalışabilir.
genetiğin kısırlığa etkisi 1

Erkeklerde Kısırlığın Genetik Etkileri

Erkeklerin sahip olduğu çeşitli infertilite tanıları arasında, bazıları daha çok genetik nedenlerle ilişkilidir. Genetik nedenlere sahip olabilen teşhisler arasında erkeklerde nonobstrüktif azoospermi (sperm sayısı yok), oligospermi (düşük sperm sayısı) ve vas deferensin konjenital yokluğu yer alır. Düşük sperm sayısı veya diğer üreme problemlerinin altta yatan nedenini tedavi etmek için cerrahi veya diğer prosedürler vardır. Pahalı üreme teknikleri, çocuk sahibi olmama ile ilgili stres ve ilişki zorlukları da ayrıca ele alınmalıdır.

Kategori KISIRLIK

Günlük yaşantımızda birden fazla etmen kısırlığa neden olabilir. Bunların başında kullanılan yiyecekler ve içecekler olmakla birlikte, tedavi amaçlı kullandığımız ilaçlarda bulunuyor. Bu alışkanlıklardan vazgeçerek kısırlığa neden olan faktörleri kendimizden bir nebze olsun uzaklaştırabiliriz.

Uzun zamanlar boyunca yapılan araştırmalarda üreme sağlığını etkileyen nedenler günlük yaşantımızda birçok yaşadığımız şeyler. Gelin birlikte kısırlığa neden olan alışkanlıklar neler bakalım.

Alkol Kullanımı

Gerek kadın gerek erkek olsun içilen alkol miktarı arttıkça spermlere ve yumurtalıklara zarar veriyor. Bu anlamda kısırlığa neden olan başlıca içecekler arasında alkol yer alıyor.

Sigara Kullanımı

Sigara içilmesi ve dumanı birden fazla zararlı madde içeriyor. Alkolde olduğu gibi sigara kullanma miktarı arttıkça bebek sahibi olma oranı da azalmaktadır. Özellikle bayanlarda dış gebeliğe neden olurken erkeklerde de sperm sayısını düşürüyor. Kısırlığa neden olan faktörler arasında yer alıyor.

Vücut Geliştirmeye Yardımcı Olan İlaçlar

Kadınlarda vücut geliştirici ilaçlar adet düzensizliği ve buna bağlı olarak yumurtlama düzensizliğine neden olurken, erkeklerde testislerde atrofi, sperm sayısında azalma ve kısırlığa neden oluyor.

Tedavi Amaçlı İlaçlar

Anne adayları genel olarak hasta olduklarında tedavi amaçlı kullandıkları ilaçları kesinlikle jinekologlarına danışmalarında fayda var. Özellikle alerji, diyabet, mide hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi ağır ilaç kullanılması gereken hastalıklarda jinekolog desteği de almak lazım. Erkekler içinde aynı görüşler geçerlidir.
ilaç kullanımı kısırlık

Ev Dekorasyonu ve Tadilatta kullanılan Kimyasal İlaçlar

Ev dekorasyonu ve tadilatında kullanılan ürünler genelde kimyasal madde içermektedir. Tiner, yapıştırıcılar, inceltici maddeler genel olarak sağlığa zararlı olup kısırlığa neden olan kimyasallar arasında yer alıyor. Bebek düşünülen zamanda özellikle bu maddelerden uzak durmada fayda var. Aynı zamanda cilde temasından ve koklamaktan da kaçınmalı.

Cep Telefonu

Günümüzde her dakika yanımızda olan cep telefonları radyasyon yaymaktadır. Üreme sağlığına da zararı olan bu aletleri bir nebze olsun kendimizden uzak tutmakta fayda var.
kısırlık

Mikrodalga Fırınlar

Günlük hayatta mutfak aleti olarak kullanılan mikrodalga kadınların adet düzensizliğine ve yumurtlama bozukluğuna neden oluyor. Çünkü esasen masum olarak görünen alet etrafa radyasyon yayarak sağlığımızı etkiliyor.

Kategori KISIRLIK